Modal Content
Sajnos az atópiás dermatitisz jelen ismereteink szerint nem gyógyítható betegség, ugyanakkor arra megvan minden lehetősége, hogy a betegségét kontroll alatt tartsa, és jó életminőségben élje mindennapjait
A kontroll nem csak az elváltozások és a viszketés csökkentéséről szól, hanem a teljes életminőségére gyakorolt negatív hatások kezeléséről is, például arról, hogy mennyire alszik jól, milyen a mentális egészsége, és mennyire képes a mindennapi tevékenységek elvégzésére. Nemcsak átmenetileg szeretnénk elérni nyugodt időszakokat. A kontroll hosszú távon az akut fellángolások csökkentését vagy megelőzését jelenti.
Ha vannak tünetmentes időszakai, joggal gondolhatja, hogy az atópiás dermatitisz kontroll alatt áll. Ám ha még mindig tapasztal szórványos fellángolásokat, és folyamatosan kerülnie kell a potenciális kiváltó okokat, vagy drasztikusan meg kell változtatnia az életmódját, akkor hosszú távon a terápia módosítására lehet szükség.1
Forduljon bőrgyógyászához, hogy közösen megtalálják az Önnek megfelelő terápiát.
Nem csupán a fizikális tünetek utalnak a kontroll szintjére, hanem az is, hogy az AD hogyan befolyásolja az életminőségét. Nézzük meg közelebbről, hogy a tartós kontroll elérése hogyan változtathat meg mindent, nem csupán a látott és érzett tüneteket.
Fontos szempont annak megállapítása, hogy mennyi ideig tartanak és milyen gyakran fordulnak elő az AD okozta akut fellángolások. A közepesen súlyos vagy súlyos AD-ben szenvedő embereknek átlagosan évente 9 fellángolással kell megküzdeniük.2 Egy-egy akut fellángolás körülbelül 15 napig tart, súlyos esetekben ennél hosszabb ideig.2 Ha a fellángolások ilyen sok időt vesznek el az életéből, valószínűleg az AD nincs megfelelően kordában tartva.
Az atópiás dermatitisszel való együttélés valóban nem egyszerű, már önmagában azt is nehéz felmérni, hogy mennyire jól kontrollált a betegsége. Ahhoz, hogy megfelelően fel tudjuk mérni, megfelelően kontrollált-e a betegsége, a látható tüneteken túl egyéb szempontokat is érdemes figyelembe venni.
Lehet, hogy olyan alapvető dolgokról kell lemondania, mint:3
Az atópiás dermatitisz hatékonyabb kezelése mindenkinél mást jelent. Egyeseknek a betegség kordában tartása azt jelenti, hogy a tüneteik – például a viszketés – és a testen lévő elváltozások ritkábban fordulnak elő. Számukra ez alapvető változást hozhat. Mások számára az jelenti az igazi kontrollt, ha az AD kevésbé befolyásolja az életminőségüket.4 Ez jelentheti a jó éjszakai alvást, a mindennapi tevékenységek zavartalan elvégzését, sőt, még a mentális egészség javulását is. De hogyan juthat el erre a pontra?
Itt jönnek a képbe a kezelési lehetőségek. Vannak különféle rövid és hosszú távú terápiák, amelyek segíthetnek az AD tüneteinek enyhítésében.
A rövid távú, úgynevezett „reaktív” kezeléseket a tünetek jelentkezése alatt és után alkalmazzák.5 Ennek általános folyamata: a betegség fellángol, a beteg alkalmazza a reaktív kezelést, majd a tünetek megszűnése után abbahagyja a kezelést.5 Ezek a kezelések – konkrétan és átvitt értelemben is – csupán felszíni megoldást jelentenek az akut fellángolásokra, de általában nem biztosítanak megfelelő, tartós kontrollt.
A tartós hatású, „proaktív” kezeléseket még a tünetek megjelenése előtt alkalmazzák, abban a reményben, hogy így megelőzhetőek az akut fellángolások.5 Még ha a bőr „normálisnak” is tűnik, és nincsenek szemmel látható elváltozások, a bőr védelmi funkciója akkor sem ép, és a mélyben meghúzódó gyulladás folyamatosan fennáll.5 Ezért lehet hasznos a proaktív megközelítés az AD tartós hatású kezelésében.
Az orvos segíthet megtalálni azt a terápiát, amellyel hosszú távon is kordában lehet tartani betegségét.
Az AD hatással lehet a mentális egészségére is. Mindenképpen legyen őszinte önmagához, és gondolja végig, miként hat az AD a kedélyállapotára.
Tudjon meg még többet!Mayo Clinic. Atopic dermatitis (eczema) – Diagnosis and treatment. 2020. Letöltés helye: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/diagnosis-treatment/drc-20353279. Letöltés ideje: 2024 Január
Abuabara K et al. Dermatol Clin 2017; 35(3): 291—297.
Zuberbier T et al. J Allergy Clin Immunol 2006; 118: 226–232.
Boguniewicz M et al. J Allergy Clin Immunol Pract 2017; 5: 1519–1531.
Wollenberg A et al. Ann Dermatol 2012; 24(3): 253–260.